TÉMY
Birmovanci
Duchovný rast
Duch Svätý
Identita
Modlitba a Božie slovo
Rodina
Spoločenstvo
Spoločnosť
Vodcovstvo
Vzťahy
Zahraniční kazatelia
Reštart s Božím slovom
KURZY
Kurz duchovný boj
Kurz milosť
Kurz o Božom vedení
Kurz potrieb ovečiek
Kurz pastierov
Kurz vedenia skupiniek
Rýchlokurz vedenia skupiniek
Vyhľadať v prednáškach
Vzťah s Bohom mi nejako nejde


Úvodné otázky:

Niekedy túžime mať s nejakým človekom kamarátsky vzťah, ale za žiadnu cenu to nejde. Prečo je to tak?

Niekto ti povie: „Poď sa pomodliť". Aké pocity sú v tebe?

Prečo sa často modlitba javí ako najnudnejšia činnosť na svete?

Je niekoľko oblastí, kde môžeme rozvíjať vzťah s Bohom:

  1. osobná modlitba a čas strávený s Bohom

  2. konanie v škole a v živote podľa zásad, ktoré určil Boh

  3. vzťah k druhým podľa zásad, ktoré určil Boh

Pre dobrý vzťah s Bohom všetky tieto tri oblasti by mali byť približne v rovnováhe. Samozrejme, že by nemali byť v rovnováhe na bode 0. Ak by sa niekto veľa modlil, ale povyšoval by sa stále nad druhých, tak vzťah s Bohom by bol dosť narušený. Napriek tomu, že ten človek by si myslel ako je blízko k Bohu, vzťah s Bohom by mu nešiel. Naopak, ak sa snažíme v živote robiť dobre pre druhých, veľmi nás to otvorí pre Boha.

Môžeš sa spoľahnúť, že ak je nejaký problém vo vzťahu s Bohom, tak Boh ten problém nie je, ale problém je na našej strane. Preskúmaj najprv svoj vzťah k druhým. Ako sa správaš k rodičom, k starým rodičom, k ľuďom, ktorých „príliš nemusíš", k spolužiakom?

Zároveň by si mal pokročiť v čase, ktorý tráviš s Bohom. Koľko minúť je to teraz denne? Sú to vôbec nejaké minúty? Kľúčová je úprimnosť. Povedz Bohu vlastnými slovami, že ťa modlitba nudí. Možno by si mal rád s ním vzťah, ale nevieš ako na to. Niekedy je to aj o námahe. Koľko času si ochotný venovať hľadaniu Boha? Nevzdávaš sa príliš skoro?

Niekedy môže byť problém v tom, že žijeme iba pre seba a pre vlastné pohodlie. Veľa sa hráme na PC, pozeráme do TV, stále si iba užívame na párty a nemáme čas na Boha. Až to tak kruto zneje: „Nemať čas na Boha!" Na toho, ktorý naše bytie každú sekundu udržuje v bytí a ak by sa rozhodol ho už ďalej neudržať, tak zomrieme.

V Biblii sa píše o tom, že každý z nás je povinný Boha hľadať. Hľadanie niečoho nie je jednoduché. Často sa mi stáva, že niečo stratím. Napríklad nedávno to boli bankomatové karty. Také s vystúpenými číslami, čo vlastne znamená, že hocikto by ich mohol využiť pri nákupe cez internet. Nevedel som ich nájsť niekoľko dní. Nakoľko to bola ale dôležitá vec, snažil som sa tomu hľadaniu dať veľa času. Hľadal som ich asi 10 x na každom mieste v našom byte. Nedarilo sa mi. Hľadal som ich aj v práci, ale nedarilo sa mi. Už som ich plánoval zablokovať, čo by boli ďalšie peniaze navyše za vydanie nových kariet. Našťastie som to neurobil. Po piatich dňoch som ich našiel zapadnuté v práci medzi knihami. Super. Podarilo sa ich nájsť.

S hľadaním Boha je to podobné. Vyžaduje to niekedy námahu, premáhanie vlastnej pohodlnosti. Ale odmenou je, že zrazu ho nečakane nájdeme a tento fakt nás naplní radosťou. Aké činnosti by si mal robiť, keď hľadáš Boha? Modli sa každý deň úprimne 10 minút. Prečítaj si krátky úsek z Biblie. Nechoď poza kostol, ale do kostola. Alebo choď na omšu aj v iný deň počas týždňa. Pomáhaj nezištne druhým okolo teba. Neverím, že ak budeš v tomto verný, že Boha nenájdeš.

Biblia Hebr 11,6: Bez viery je totiž nemožné páčiť sa Bohu. Lebo kto prichádza k Bohu, musí veriť, že je a že odmieňa tých, čo ho hľadajú.

Úloha: Hľadaj tento týždeň Boha. Naplánuj si teraz konkrétne činnosti, ktoré spravíš.

© Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina
spracoval Richard Štefák

 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie