TÉMY
Birmovanci
Duchovný rast
Duch Svätý
Identita
Modlitba a Božie slovo
Rodina
Spoločenstvo
Spoločnosť
Vodcovstvo
Vzťahy
Zahraniční kazatelia
Reštart s Božím slovom
KURZY
Kurz duchovný boj
Kurz milosť
Kurz o Božom vedení
Kurz potrieb ovečiek
Kurz pastierov
Kurz vedenia skupiniek
Rýchlokurz vedenia skupiniek
Vyhľadať v prednáškach
Text > Témy > Birmovanci > Žiť iba pre seba
Žiť iba pre seba


Úvodné otázky:

Už si niekomu pomohol v niečo významnom, v niečom čo veľa znamenalo pre toho dotyčného?

Napíš päť malých vecí, s ktorými sa dá pomôcť v tvojej rodine každý deň.

Aký význam má pomoc druhým ľuďom?

Predstav si, že by si ľudia na Slovensku prestali nezištne pomáhať. Aký vplyv by to malo v spoločnosti?

Keď som mal dvanásť rokov, bolo to tri roky po tom, čo padol komunizmus v bývalom Česko-Slovensku, bola už nejaký čas vojna na území bývalej Juhoslávie. Teraz sa chodíme do Chorvátska kúpať. Vtedy nad Chorvátskom prelietavali stíhačky. Ľudia poznačení komunizmom sa zomkli a húfne pomáhali ľuďom v Juhoslávii. Posielali im jedlo, prikrývky, oblečenie, lieky a mnohé ďalšie potrebné veci, aby zmiernili ich utrpenie vo vojne. Priam celá spoločnosť žila pomocou pre Juhosláviu a ľudí, ktorí boli v zajatí vojny. V tej chvíli nežili iba pre seba, ale podelili sa s druhými s tým čo mali. Takýto skutok robí človeka človekom, približuje ho k druhým. Zoberiem z niečoho čo mám a dám druhému, ktorý to potrebuje viac. Takýto čin nás otvára voči druhým ľuďom a zlepšuje ich situáciu.

Diskusia: Poznáš nejaké iné aktivity, ktoré pomáhajú tým, čo to potrebujú?

Podobný príklad nám dal aj Ježiš. Vykonal skutok zmierenia. Bol za nás ukrižovaný. Urobil skutok, ktorým nám vydobyl možnosť prísť do neba. Dal nám všetkým príklad, aby sme nežili iba pre seba, ale tiež pre druhých.

Možno sa pýtaš sám seba a nevieš čím máš vôbec pomáhať druhým. V prvom rade existuje druh pomoci, kedy nepotrebuješ nejaké špeciálne obdarovanie. Napríklad vyniesť doma kôš, poupratovať, pomôcť s nákupom, uvoľniť miesto staršiemu v autobuse, pomôcť niekomu pri stavbe alebo rekonštrukcii domu, porozprávať sa s niekým, kto nemá veľa kamarátov. To sú také zručnosti, ktoré má každý z nás. S takýmito situáciami sa stretávame každý deň.

Potom môže ísť o špeciálne situácie, na ktoré máme obdarovanie. Možno rozumieš dobre fyzike, alebo cudziemu jazyku a niekto ťa požiada zo spolužiakov o vysvetlenie. Tvoja schopnosť niečomu s ľahkosťou rozumieť je tvoje obdarovanie, ktorým by si mal pomáhať druhým. Možno si silný a niekto by potreboval fyzickú pomoc s presťahovaním. Okrem toho, že veľmi dobre využiješ svoje dary a talenty, zároveň ti pomoc získa kamarátov a priateľov.

Heslo pre ďalší život: Neži iba pre seba, ži pre druhých, ži pre Boha.


Úloha:

Pošli časť peňazí, ktoré si si našetril, alebo zarobil, na nejaký dobročinný účel. Nepremýšľaj nad tým, že na to nemáš. Nemusíš dať všetko, iba časť. Tí druhí to potrebujú určite viac ako ty.
Prakticky pomôž každý deň niekomu. Považuj za veľkú vec, že môžeš pomáhať nezištne v tom, v čom si dobrý.

 

© Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina
spracoval Richard Štefák

 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie