TÉMY
Birmovanci
Duchovný rast
Duch Svätý
Identita
Modlitba a Božie slovo
Rodina
Spoločenstvo
Spoločnosť
Vodcovstvo
Vzťahy
Zahraniční kazatelia
Reštart s Božím slovom
KURZY
Kurz duchovný boj
Kurz milosť
Kurz o Božom vedení
Kurz potrieb ovečiek
Kurz pastierov
Kurz vedenia skupiniek
Rýchlokurz vedenia skupiniek
Vyhľadať v prednáškach
Text > Témy > Birmovanci > e-svet

e-svet


Úvodné otázky:

Spočítaj koľko sociálnych sietí poznáš a vymenuj ich.

Koľko času do dňa približne tráviš na sociálnych sieťach?

Technicky pokročili veľmi v grafike aj počítačové hry. Koľko času tráviš pri počítačových hrách?

Aký je rozdiel medzi vzťahom „naživo" a vzťahom cez sociálnu sieť?

Technika pokročila za posledné roky veľmi dopredu. Život sa zrýchľuje. Internet prichádza stále s novinkami. Nedávna minulosť priniesla fenomén sociálnych sietí. Aké iné technické novinky týkajúce sa internetu a komunikácie poznáš?

Diskusia:
Aké sú riziká používania sociálnych sietí a aké pozitíva? Napíš aspoň 5 z každého a potom o nich diskutujte.

Predstav si, že by si trávil na počítači hraním a zábavou 10 hodín denne. Ako by sa zmenil tvoj život?

Je podľa teba na tom niečo nesprávne?

V prvom rade je dôležité pamätať na to, že veci majú v živote hierarchiu dôležitosti. Je dôležitejší vzťah s počítačom, alebo vzťah s Bohom? Na toto je jednoduchá odpoveď. Niekedy sa môže prejaviť v našom živote aj závislosť na e-veciach. Napr. nedokážeme ísť spať bez toho, aby sme pozreli či prišiel nový email, alebo sa hráme a prestaneme sa zaujímať o naše okolie (kamarátov, rodičov, súrodencov) o školu a naše povinnosti. Čo je dôležitejšie, žiť reálny život alebo virtuálny? Aj tuto vidíme jasne hierarchiu hodnôt.

E-veci sú výborné veci, ale iba vtedy, ak nám pomáhajú naplno žiť náš každodenný život a ak ho správne dopĺňajú. Nedávno som videl na internete zaujímavé video o reakcii 16-ročného chalana, ktorému mama zrušila internet. Chalan chytil hysterický záchvat. Toto už svedčilo o ťažkej závislosti. Čo nám pred Bohom pomôže ak sa dostaneme do 70. „levelu", ale vzťah s ním bude v neporiadku? Človek nemá slúžiť e-svetu. E-svet si človeka nemá podriadiť, ale človek si má podriadiť e-svet. Tak je to aj o tebe. Mal by si e-svetu vládnuť a rozhodovať o tom, čo pustíš z e-sveta do svojho života a čo nepustíš.

Iné nebezpečenstvo môže byť v tom, že za každú cenu chcem najnovšiu technickú vymoženosť, či už je to mobil, najlepší tablet alebo iný výrobok. Možno míňaš posledné peniaze na to, aby si sa mohol ukázať s najnovším smartfónom, s najlepšími parametrami. Boh nás pozýva k vyváženosti života.

Biblia Hebr 13,5: Vaše správanie nech je bez lakomstva; buďte spokojní s tým, čo máte. Veď on sám povedal: „Nezanechám ťa, ani neopustím."

Boh ťa pozýva do prežívania naozajstnej slobody. Niekto si možno myslí, že keď bude mať najlepší mobil, tak on sám je vlastne najlepší.

Biblia však k tomu hovorí Múd 13,10: Nešťastní sú však a v mŕtve veci nádej skladajú tí, čo bohmi nazývajú diela ľudských rúk.

Múd 13,3 (Ľudia) zvedení ich krásou (diel), pokladali ich za bohov, nuž bolo im treba vedieť, o čo nádhernejší je ich Pán...

Boh je nádhernejší od čohokoľvek a vzťah s ním by mal byť nadovšetko. Všetko ostatné je nepodstatnejšie. Ani e-svet nie je nad Boha. Tvoj život závisí od Boha, nie od e-sveta.


Úloha:

Nasledujúcich 7 dní, pracuj s e-vecami iba pre potrebu školských úloh. Spoznaj tak, či si závislý na e-svete, alebo nie.

Namiesto trávenia času s e-vecami, stráv nasledujúcich 7 dní s Bohom.© Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina
spracoval Richard Štefák

 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie