TÉMY
Birmovanci
Duchovný rast
Duch Svätý
Identita
Modlitba a Božie slovo
Rodina
Spoločenstvo
Spoločnosť
Vodcovstvo
Vzťahy
Zahraniční kazatelia
Reštart s Božím slovom
KURZY
Kurz duchovný boj
Kurz milosť
Kurz o Božom vedení
Kurz potrieb ovečiek
Kurz pastierov
Kurz vedenia skupiniek
Rýchlokurz vedenia skupiniek
Vyhľadať v prednáškach
Text > Témy > Birmovanci > Boh ma nezaujíma
Boh ma nezaujíma


Úvodné otázky:

Ktoré predmety v škole ťa absolútne nezaujímajú?

Prečo ťa nezaujímajú?

Nájdi niečo, do čoho sú tvoji kamaráti/tky „fanatici" a čo teba vôbec nezaujíma.

Ktoré predmety v škole ťa zaujímajú a aké sú tvoje mimoškolské záujmy čo ťa bavia?

Ak ťa nejaký predmet nebaví, tak sa ho väčšinou ani poriadne neučíš. Nezáujem je jedna zo skutočností, ktoré spôsobujú, že potom z toho predmetu vieme veľmi málo. Môžeme si to prirovnať aj do vzťahu s Bohom. Myslím, že tu skôr ide o nezáujem, o niečo, o čom máme skreslené predstavy. Možno si myslíme: „Boh je nudný." „Chce, aby som sa stále iba modlil." „Nemôžem si obliecť nič čo je cool." „Nesmiem skejtovať a musím chodiť v kuse do kostola." Tu treba povedať, že nič z toho, čo sme vyššie uviedli nie je pravda. Boh nie je nudný, túži sa rozprávať s tebou a tiež k tebe hovoriť, rád ťa vidí, keď sa pekne a zaujímavo oblečieš. Netúži po tom, aby si bol v kostole od rána do večera a od večera do rána. Túži, aby si s ním žil každý deň a každú minútu v bežných okolnostiach života, ktorý žiješ.

Niekedy potrebujeme prekonať iba našu lenivosť a začať rozvíjať s ním vzťah. Od nezaujímavého predmetu v škole nezávisí náš život. Ale od vzťahu s Bohom áno.


Niekoľko vecí, ktoré má pre teba Boh prichystané:

  1. priateľstvo na život a na smrť

  2. pomoc v živote, v škole, v zdraví, v záujmoch, vo vzťahoch

  3. večný život v Božej prítomnosti


Biblia Jn 15,15-16: Nazval som vás priateľmi, pretože som vám oznámil všetko, čo som počul od svojho Otca. Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás...

Biblia Mt 6,25-34: Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete. Či život nie je viac ako jedlo a telo viac ako odev? Pozrite sa na nebeské vtáky: nesejú, ani nežnú, ani do stodôl nezhromažďujú, a váš nebeský Otec ich živí. Nie ste vy oveľa viac ako ony? A kto z vás si môže starosťami pridať čo len lakeť k svojmu životu? A čo sa tak staráte o svoj odev? Pozrite sa na poľné ľalie, ako rastú: nepracujú, nepradú; a hovorím vám, že ani Šalamún v celej svojej sláve nebol oblečený tak ako jediná z nich. Keď teda Boh takto oblieka poľnú bylinu, ktorá dnes je tu a zajtra ju hodia do pece, o čo skôr vás, vy maloverní?! Nebuďte teda ustarostení a nehovorte: »Čo budeme jesť?« alebo: »Čo budeme piť?« alebo: »Čo si oblečieme?«! Veď po tomto všetkom sa zháňajú pohania. Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete. Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a toto všetko dostanete navyše. Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.

Biblia: Rim 2,6-8: On odplatí každému podľa jeho skutkov: večným životom tým, čo vytrvalosťou v dobrých skutkoch hľadajú slávu, česť a nesmrteľnosť, hnevom a rozhorčením tým, čo tvrdošijne odporujú pravde a oddávajú sa neprávosti.

Vzťah s Bohom má vplyv na tvoju večnosť. Boh sa o teba zaujíma. Si pre neho veľmi vzácny. On najviac túži po tom, aby si prišiel k nemu do neba. Možno žiješ iba pozemskú dimenziu, ale Boh ti chce ukázať, že život je viac ako jedlo, nápoj, zábava, úspechy alebo spánok. Boh ti chce ukázať duchovný rozmer života, kde sú duchovné hodnoty, ktoré sú trvácnejšie ako tie materiálne. Niekto šetrí a zarába peniaze. Keď však zomrie, nemá z nich nič, iba jeho dedičia. V jednom filme bolo ako traja banditi vylúpili banku a peniaze si schovali dobre zabalené v kovovej krabici a igelite. Priviazali ich k pontónovému domčeku a spustili do rieky. Prišla však záplavová vlna a domček s peniazmi odniesla, keď tam neboli. Celá ich námaha vyšla nazmar. V Biblii je napísané, že si máme zbierať poklady, ktoré nestrácajú svoju hodnotu.

Lk 12,20: V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú.

Ide tu o dobré skutky voči svojim priateľom, známym aj neznámym ľuďom. Dobrý skutok je napr. aj modlitba, návšteva kostola, chorého kamaráta, pomoc s úlohami a podobne.


Úloha:
Premysli a napíš ešte 10 skutkov, ktorými by si mohol ukladať poklady do neba:
Spočítaj koľko si ich urobil počas predchádzajúceho týždňa a porovnaj ich s nasledujúcim týždňom.


© Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina
spracoval Richard Štefák

 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie