TÉMY
Birmovanci
Duchovný rast
Duch Svätý
Identita
Modlitba a Božie slovo
Rodina
Spoločenstvo
Spoločnosť
Vodcovstvo
Vzťahy
Zahraniční kazatelia
Reštart s Božím slovom
KURZY
Kurz duchovný boj
Kurz milosť
Kurz o Božom vedení
Kurz potrieb ovečiek
Kurz pastierov
Kurz vedenia skupiniek
Rýchlokurz vedenia skupiniek
Vyhľadať v prednáškach
Text > Témy > Birmovanci > Boh ma stvoril zle

Boh ma stvoril zle


Úvodné otázky:

Napíš mená 5 žien alebo mužov, ktorí sú vo svete považovaní za krásnych.

Napíš mená 5 žien alebo mužov, ktorí sú vo svete považovaní za úspešných.

Napíš mená 5 mužov alebo žien, ktorí majú veľké talenty na niečo.

Možno máš takú malú výčitku vo svojom srdci. Prečo ma Boh stvoril takto? Možno sa ti nepáči niečo na tvojom výzore, alebo rodine v ktorej si sa narodil. Niektorí ľudia sa cítia škaredými, malými, alebo príliš vysokými. Iní si zase myslia, že nemajú na nič talent. Prípadne, že v rodine nemajú až tak veľa peňazí a nemôžu si dovoliť nosiť „značkové veci".

Zdá sa, že v Európe žijeme v akejsi nerealite. Jeden známi mi hovoril, že zarobiť pre niekoho v Indii 1 € za deň znamená celodenný zárobok. My ideme za 1 € bez problémov na kávu. V iných krajinách nie je jedlo samozrejmosťou. Niekoľko sto miliónov ľudí hladuje. Ďalšie stámilióny žijú v neslobode. Len si to prerátajme. V komunistickej Číne žije niečo cez jednu miliardu ľudí. V Indii tiež asi jedna miliarda. Len keď zoberieme tieto dve najľudnatejšie krajiny sveta zistíme, že jedna tretina ľudí žije v o dosť ťažších podmienkach ako my na Slovensku. To sme nespomenuli množstvo afrických krajín, kde žijú ľudia chudobnejšie ako v Európe.

Možno sa ti zdá, že Boh ti nedal dary a talenty na nič. Niekedy sa zameriavame príliš na to, čo je viditeľné. Niekoho Boh obdarí spevom a uplatní sa medzi „superstar". Ďalšiemu dá talent na futbal a hrá prvú ligu. Niekto iný úspešne tancuje medzi tanečnou elitou. Nie všetky dary sú veľmi viditeľné a oceňované. Čo tak napr. schopnosť niekomu dodať silu do života a povzbudiť ho. Je to nie veľmi viditeľný dar, ale pre druhého človeka nezaplatiteľný. Alebo napr. pomoc starým rodičom s tým čo potrebujú. Nemajú už na niečo silu a ty prídeš a pomôžeš im. Využiješ svoje ruky, nohy a mladosť na to, aby si im pomohol.


Diskusia:

Ktorý človek má väčšie obdarovanie? Ten čo je krásny, alebo ten čo pomáha ľuďom zo sociálne slabých rodín postaviť sa na vlastné nohy?

Môže človek za to ako vyzerá do akej rodiny sa narodí? Vysvetli svoj postoj.

V čom spočíva podľa teba hodnota človeka?


Biblia: Sir 33,10-11 Všetci ľudia sú z hliny, zo zeme, z ktorej stvoril Adama. Podľa svojej veľkej múdrosti urobil Pán rozdiel medzi nimi a určil im rozmanité cesty.

Rim 9,19-21 Kto sa môže vzoprieť jeho vôli?!" Ale kto si ty, človeče, že odvrávaš Bohu?! Vari povie výtvor tomu, kto ho vytvoril: „Prečo si ma takto urobil"? Alebo nemá hrnčiar moc nad hlinou, aby z tej istej hmoty urobil jednu nádobu na vznešené účely a druhú na všedné?


Pán Boh má pre každého človeka plán a miesto na tejto zemi. Niekedy možno by sme si predstavovali svoj život nejak inak. Možno by sme chceli byť v nejakej oblasti lepší. Niektoré veci vieme zmeniť aj našim snažením, niektoré nie. Pán Boh nad týmto všetkým bde. On vie prečo nás stvoril takých aký sme a prečo nás dal do rodiny v ktorej žijeme.


Biblia: Ž 33,18 Hľa, oko Pánovo bdie nad tými, čo sa ho boja, nad tými, čo v jeho milosrdenstvo dúfajú... 


V Božích očiach má každý človek veľkú hodnotu. Nejde o to, či si slávny, alebo megatalentovaný, ide o to, čo urobíš s tým čo si dostal od Boha. Ide tu o zmenu myslenia. Vo svete ľudia rozmýšľajú ako zarobiť veľa peňazí, aby si mohli kúpiť čokoľvek, ako zväčšiť svoju moc a podobne. V skutočnosti za toto nemáme zodpovednosť pred Bohom. Ide o to, čo urobíme s tým čo sme dostali. Pán Boh je pôvodcom všetkého bohatstva, moci a všetkých talentov, on ich dá komu chce a ako chce, nevieme preniknúť a úplne pochopiť prečo tak robí ako robí. Raz sa to však dozvieme. Boh nám po smrti odhalí svoje dôvody. Boh túži po tom, aby sme mu dôverovali.


Úloha:

Modli sa úprimne k Bohu, poďakuj mu za svoj život a povedz mu, že prijímaš to čo pre teba pripravil.

Vzbuď si dôveru v to, že Boh pre teba má vymyslené tie najlepšie veci. Vlož svoju dôveru do jeho rúk. Môžeš mu každý deň počas nasledujúceho týždňa hovoriť: „Pane tebe dôverujem najviac. Dôverujem, že sa o mňa postaráš a že máš pre mňa prichystané iba tie najlepšie veci."


© Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina
spracoval Richard Štefák

 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie