autor
Mária Špesová
Bloguje od : 23.1.2015
Úroveň
4
Husle a ruženec – čo majú spoločné?
Už dlhé roky sa snažím modliť sa ruženec. Tak intenzívnejšie a cielenejšie som sa ho začala modliť tuším, keď som sa vrátila pred 10 rokmi z Medjugorja. Áno, mnohí tomu nevedia uveriť, ale aj pre mňa je ruženec nudná a ťažko pochopiteľná modlitba. :) Moja kamoška sa sťažuje, že vždy keď začne rad za radom odriekať „Zdravas“ tak sa jej automaticky zíva a tak sa jej ho nikdy nedarí domodliť :)))

Ale ja som od malička tak trošku rebel. Na tej modlitbe sa mi totiž páči paradoxne práve to, že ma často stojí veľkú námahu. Musím sa do toho nútiť a vytrvať. V dobe, kedy máme všetci radi pôžitok a to čo najskôr a teraz... ruženec nás učí vytrvalosti, trpezlivosti a dôvery...

Je to niečo ako hra na husle... dlhé roky je to katastrofa a poriadna drina. Striedajú sa nám pocity frustrácie a až po dlhodobom tréningu prichádza pôžitok, prichádza krása! Dlhé roky som sa ho modlila iba vo viere, že je to veľmi silná zbraň skoro na všetko! Moje trénovanie modlitby ruženca však trvalo tak dlho, že som už ani nedúfala, že sa  niekedy vytratí ten pocit nudy a nezmyslu.

Ale viete, čo ma držalo, aby som to nevzdala? Dôverovala som ľuďom, u ktorých to fungovalo. Stále som mala pred očami životy ľudí, ktorí ruženec skoro doslova nepustili z ruky! Napríklad taký Ján Pavol II alebo Páter Pio – úžasní muži s úžasnými životmi a obrovským vplyvom na dnešný svet!

No... a konečne po dlhom období tréningu prišlo to o čom mnohí skúsení hovoria, že modlitba ruženca je: miesto a čas kedy naša duša oddychuje, načerpáva, kedy sa náš duchovný zrak pozerá na Božie tajomstvá a sýti nimi nášho ducha. Dlhé roky trvalo, kým som v tej modlitbe našla to krásne, čo mi dáva teraz: oddych, pokoj, pocit istoty a bezpečia...

Nenechajte sa však oklamať. Akákoľvek modlitba je vždy aj zbraňou proti zlému. Je to miesto kde sa stretávame s milujúcim Bohom, ale je to aj miesto, kedy prichádzame do duchovného boja, lebo diablovi sa to nepáči. Preto rátajte s tým, že stále sa budú striedať obdobia nudy a nechuť do modlitby s prežívaním Božieho dotyku a Pánovej blízkosti. Aj teraz, keď som našla už krásu modlitby ruženca sa stretávam s chvíľami, kedy sa ho modlím len vo viere, že hýbe a premieňa moje vnútro.

Poďakovanie na koniec: Týmto chcem poďakovať každému huslistovi, ktorý to po prvom polroku tréningu nevzdal! Neviem si totiž predstaviť orchester bez huslí! :)

Dodatok: Z vlastnej skúsenosti však neodporúčam modliť sa IBA ruženec. Dôležitejšie je pre mňa pravidelné čítanie a rozjímanie nad Božím slovom a osobná modlitba.
Mária Špesová 20.1.2017
 

Jedna odpoveď na Husle a ruženec – čo majú spoločné?

  1. Vašek povedal:

    No nevim, já se radši učim na housle, aspoň můžu pak lidem zahrát písničku :) Ale meditativní odříkávání mantry (nic jiného modlitba růžence není) má určitě taky něco do sebe :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
autor
Pán miluje, keď s ním kráčaš po ceste, ktorú ti vybral.
 
autor
Tak ako ty nesieš Jeho hodnoty vo svojom živote, vo svojej práci, tak ich nesieme my v politike, ktorá je teraz našou ..
 
autor
Kým plávate s hlavou nad hladinou, je to krásny pohľad, ale to čo vás čaká pod hladinou je často ešte krásnejšie.
 
 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 03 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie